Çocuklarımız için şeker en zararlı düşman haline geliyor

-A
+A
Kategori: 
Haberler

Çocuklarımızın sağlığı için, şeker tüketimini sıfırlamamız gerekiyor. Çocuklarımız, hergün artan şekerli gıdalar nedeni ile büyük risk altnda kalmaktadır.

Endüstrileşme ile rafine şeker tüketimi giderek artmaktadır Son yıllarda  sakaroz yerine mısırdan elde edilen tatlandırıcı olan mısır şurubu özelikle meşrubat, dondurma, pasta, kek gibi hazır gıdalarda kullanılmaya başlanılmıştır.
Ülkemizde son yıllarda mısır şurubu üretimi hızla artış göstermiştir. Mısır şurubu kotası ABD’ de % 2 Almanya da % 8.9 ve Fransa da ise binde 4.9 iken ülkemizde % 15 düzeyindedir.
Her yaşta aşırı miktarda rafine şeker, mısır şurubu ve glisemik indeksi yüksek karbonhidrat tüketildiğinde şişmanlık, hipertansiyon, şeker hastalığı ve damar sertliği ile birlikte olan metabolik sendrom gelişmektedir. 

Basit şeker ya da glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar ince bağırsaktan emildiğinde, glikoz miktarı damardaki reseptörler ile saptanarak insülin salgılanmaktadır. Glikoz, insülin aracılığı ile kas ya da karaciğer hücresine sokulmaktadır ve burada glikojene dönüşmektedir. İnsan vücudunda 120 gram civarında olan glikojen deposu dolunca glikoz yağ hücresine sokularak yağa dönüştürülmektedir. 
Sürekli çok miktarda glikozun hücre için sokulmaya çalışılması sonucu hücrelerde zamanla direnç gelişmektedir. Buna insülin direnci denilmektedir. İnsülin direnci arttıkça daha fazla insülin salgılanmakta, bu döngünün uzun süre devam etmesi ile de şeker hastalığı gelişmektedir.

Kısaca, yerken tatlı gelen şeker, vücudumuza giren çok tehlikeli bir maddedir.

Evde şekerli tatlılar yapmayalım. Misafirliklere şeker götürmeyelim. Çocuklarımızı şeker ile ödüllendirmeyelim.

 

Kaynak: Ahmet Nayır 
Tür: Sağlık Tarih: 24.06.2008 
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]

 

Çocuklarımız için şeker en zararlı düşman haline geliyor

En çok okunanlar

Hasta Ailelerine Bilgiler

Nefroloji hakkında hasta ailelerinin tüm sorularına cevap bulabilecekleri bilgiler.

HİPOKALSEMİ

Hastaneye yatırılan hastalarda hipokalsemi ile sık karşılaşılır. Klinikte, asemptomatikten hayati tehdit eden durumlara büyük değişiklikler...

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

1975-1981 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp ve Edirne Tıp Fakültelerinde öğrenim görenlerin sitesi

...

Ailevi Akdeniz Ateşi

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF: Familial Mediterranean Fever) otoinflamatuar hastalıklar gurubundandır. Otoinflamatuar hastalıklar, inflamatuar...