Kefir

-A
+A
Kategori: 
Sağlıklı Yaşam

Kefir, (Çerkesçe Kundeps) çok eski yıllardan beri Kafkasya’da bugün ise tüm dünyada ticari maksatla imal edilen Kefir mayası yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (yoğurt kıvamında), hafif ekşimsi bir içecektir.

Kefir, beyazımtrak renkte, karnıbaharı andırır şekilde ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden meydana gelmiştir. Kefir tanesinde; Torula mayaları, Sacharamyces sp., Streptococcus cremoris, Betabacterium sp. gibi mikroorganizmalar bulunur.

Çok mükemmel bir besindir. Süt proteinleri parçandığı için sindirimi süte göre daha kolaydır.Kefirin içindeki bakteri ve mayalar, sindirim sisteminde probiyotik etki gösterirler. Ürün düzenli tüketilirse bağırsak florası zararlı değil yararlı bakterilerden oluşur,böylece bağışıklık sistemimiz dirençli hale gelir.

Evde kefir mayalama işlemi yapanlara öneriler:

1. MAYALAMA: Pastörize süt kullanabilirsiniz. Oda ısısında cam bir kavanoza 1 litre süt koyunuz. Süte 1 çorba kaşığı kadar kefir mayası ilave ediniz. Kavanozu ağzı açık şekilde 1 gün oda ısısında tutunuz. 24 saatin sonunda kavanozdaki süt yoğurt kıvamında olacaktır. Eğer bu kıvamda değil ise 12-24 saat daha bekleyiniz.

2. SÜZME: Yoğurt kıvamına gelmiş kefiri, geniş ağızlı plastik bir süzgeçten süzünüz. Yoğurt kıvamındaki kefir kolayca süzülmeyebilir. Süzme işlemi sırasında kaşık benzeri bir alet kullanmayınız.Süzgeçi sallayarak süzme işlemini gerçekleştiriniz.

3. SÜZÜNTÜNÜN BEKLETİLMESİ: Altta kalan süzüntüyü hemen içmeyiniz. Buzdolabında kapak kısmında ya da sebzeliğin üstünde tutunuz ve hep dolapta bulundurunuz. Dolapta birkaç saat , daha iyisi bir gece kaldıktan sonra içmeye başlayınız.

4. YENİDEN MAYALAMA: Süzgecin üstünde kalan kefir mayasını yine 1 litre oda ısısındaki süte ilave edip, ertesi günkü kefir için mayalanmaya bırakınız.

Kefir yapımı ile ilgili internetten birçok bilgi toplayabilirsiniz. Ancak en iyi bilgi sizin kendi tecrübeniz olacaktır.

Kefir yapımı sırasında:

İşlemin devamlı yapılması önem taşır. En sağlıklı kefir mayası 24 saatte bir yeni yapılan kefir ile sağlanır. Verilen aralar mayanın bozulmasını kolaylaştırır.

Kendiniz devamlı yaptığınız takdirde, birkaç haftada bu işin uzmanı haline gelirsiniz. Mayanın miktarı ve mayalama süresi kefir tadını değiştirmektedir. Uzun süre mayalama zamanı ve fazla miktar maya daha ekşi tat olmasına neden olmaktadır. Daha az maya ve daha kısa süre daha tatlı bir tat oluşturmaktadır. Kendi damak zevkinize göre bunları ayarlayabilirsiniz.

Kefir içme miktarı için bir sınır yoktur. Bir litreyi bir kişi tüketebilir. Önerim, ailenin tüm bireylerinin kefiri birer bardak tüketerek, hergün yeni kefir mayalanmasının sağlanmasıdır.

Kefir herhangibir nedenle yapılamıyacak ise, kefir mayasının yıkanıp, su içinde bir bardak ya da kavanoz içinde buzdolabında saklanmasıdır. Bu şekilde birkaç hafta saklanabilir. Suda saklamadan sonra tekrar mayalama yapılacağında, kefir mayasının kendisine gelmesi biraz zaman alabilir. Bu durumda, ilk mayalamanın 24 saatten fazla olması, sütün yoğurt kıvamına gelmesinin beklenmesi önerilir.

Daha uzun beklemelerde, kefirin yıkandıktan sonra buzlukta saklanması önerilmektedir. Ancak bu kadar uzun beklemeleri münkün ise yapmayınız.

Kefir mayası yaptıkça artacaktır. Bu duurmda mayayı bölüp dostlarnıza kefir yapımı için veriniz.

Kefir mayasını süzdükten sonra her seferinde yıkamaya gerek yoktur. Yıkama suyunun klorlanmamış su olması önerilir.

Saklama kapları ile saklama yapılacak su veya sütün çok temiz olması, metal kap ve süzgeç kullanılmaması, cam gereçler ve plastik süzgeç kullanılması yine mutlak zorunluluklardır.

 

 

Kefir

En çok okunanlar

ASİT BAZ DENGESİ

Hücre içi enzim aktivitelerinin yeterli bir şekilde yapılması ve hücre membranının bütünlüğünün korunması için kandaki serbest hidrojen...

HİPOKALSEMİ

Hastaneye yatırılan hastalarda hipokalsemi ile sık karşılaşılır. Klinikte, asemptomatikten hayati tehdit eden durumlara büyük değişiklikler...

HİPERKALEMİ = HİPERPOTASEMİ

     Potasyum en önemli intraselüler katyondur. Organizmanın yaşamı için esansiyeldir. K+ önemli bir miktarda diyetle alınmaktadır. K+ ette,...

HİPOFOSFATEMİ

Hipofosfatemi fosfat seviyesinin 2,5 mg/dL’den az olmasına denir. Fosfat hücresel süreçte önemli bir role sahiptir. İskelet sisteminin ve kemik...

HİPERNATREMİ

Serum sodyum düzeyinin 145 mEq/L üzerinde olmasına hipernatremi denilir. Hipernatremi sık olmayan, bir elektrolit bozukluğudur. Hipernatremi,...